Németországnak el kell fogadnia a vezető szerepet az Európai Unióban, bátran és történelmi komplexusok nélkül cselekednie kell a külső határok védelméért, a többi uniós tagországnak pedig szolidaritást kell vállalnia Németországgal – mondta Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke hétfőn a berlini fal ledöntésének 26. évfordulója alkalmából a német fővárosban elmondott ünnepi beszédében.
Az uniós kormány-, illetve államfőket összefogó testület lengyel elnöke az Angela Merkel kancellár vezette konzervatív CDU-hoz közel álló Konrad Adenauer Alapítvány ünnepi rendezvényén elmondott beszédében kiemelte: az EU jövőjét nagyban meghatározza, hogy Németország miként viszonyul az európai migrációs válsághoz. A berlini fal ledöntésével és Németország újraegyesítésével Európa érdekei összekapcsolódtak a kontinens „legerősebb nemzetének” érdekeivel, de a bipoláris világrend vége nem egy olyan multipoláris világrend kezdete volt, amelyben Európa a többiekkel „egyenlő, vagy akár vezető szuperhatalom” lehet.
Ennek a világrendnek a kialakulása illúziónak bizonyult, és most az EU „lényegét” jelentő liberális demokráciát „megkérdőjelezik és aláássák modern hatalmak, amelyek a mieinktől különböző értékekre épülnek”. Ezért minden eddiginél szorosabbá kell tenni a transzatlanti politikai közösség, „a Nyugat” szövetségét, és ebben Németországnak „habozás nélkül” vezető szerepet kell vállalnia – mondta Donald Tusk.
Schengent a külső határokon kell megvédeni
A migrációs válságról szólva elmondta, hogy számára a belső határellenőrzés nélküli Schengeni Övezet fenntartása ugyanolyan fontos, mint a „menekültkérdés más aspektusai”. „Nem mentjük meg Schengent és a nyitott határok Európáját, ha nem erősítjük meg a külső határok védelmét” – hangsúlyozta az Európai Tanács elnöke. „Ne csapjuk be magunkat, a berlini fal ledöntése nem szüntette meg automatikusan az európai szabadság területét kijelölő határ szükségességét” – tette hozzá.
A határ nem feltétlenül fal, hanem védelmi „infrastruktúra” és politikai megoldások összetett rendszere, amely a szabályok és törvények határokon belüli érvényesítését szolgálja. A határ „szakpolitika” Európa megvédésére, de nem a menekültek, hanem az „exodust” okozó és kihasználni próbáló erők ellen. „Ellenőrizni kell külső határainkat, ha újjá szeretnénk építeni Európa képességét arra, hogy ismét önálló migrációs politikát követhessen, beleértve az áttelepítés” eszközének használatát – mondta Donald Tusk.